Logo
Beyaz Masa
0 (236) 357 10 84

Belediyemizin Tarihçesi

SARUHANLI BELEDİYE TEŞKİLATININ TARİHÇESİ

7 Eylül 1922 tarihinde düşman işgalinden kurtulan Saruhanlı’da 1945 yılında Bucak Teşkilatı, 26 Şubat 1953 tarih (Perşembe) 8345 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Manisa İline bağlı Saruhanlı Bucak Merkezi olan Saruhanlı Köyünde Belediye teşkili hakkında Danıştay Genel Kurulunca ittihaz edilen 24/11/1952 günlü ve 52-267/271 sayılı karar üzerine bu yerde Belediye teşkili 1580 sayılı Belediye Kanununun 7 nci maddesine tevfikan onanmıştır.” hükümlerine göre 29/01/1953 tarihinde Belediye Teşkilatı kurulmuştur.

27 Haziran 1957 Tarih (Perşembe) 9644 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan  (1 N i s an 1959 tarihinde mer’i olmak üzere ilişik (l/B) sayılı cetvelde vilâyetleri, adları, merkezleri ve kendilerine bağlanan nahiye, kasaba ve köyleri gösterilen (17)ilçe ile birlikte) 19/06/1957 tarih 7033 Sayılı Kanunla bugün Yılmaz Mahallesi diye anılan ve o tarihte 100 haneli bir köy olan Yılmaz Köyü ile birleştikten sonra Saruhanlı merkez olmak üzere, merkez nahiyesi 32 köy, Halitpaşa Nahiyesi 20 köy olmak üzere 52 köyden oluşan 1 Nisan 1959 yılında ilçe merkezi haline gelmiştir.

06.12/2012 tarih 28489 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 12/11/2012 tarih 6360 sayılı “On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” la 30 Mart 2014 yılında yapılan Mahalli İdareler seçimleriyle birlikte Büyükşehir ilçe Belediyesi statüsüne alınmıştır.

 

1953 YILINDAN BU YANA KULLANDIĞIMIZ

BELEDİYE HİZMET BİNALARIMIZIN FOTOĞRAFLARI

(Fotoğrafların tam boyutunu görmek için resmin üzerini tıklayın…)

 

 

Saruhanlı Belediye Başkanları

1953 yılında belde teşkilatının, 1 Nisan 1959 yılında ilçe statüsüne kavuşan Saruhanlı’da ilk belediye başkanı olan Kemal YARALI, 27 Mayıs 1960 tarihine kadar başkanlık vazifesini yapmıştır. Daha sonra sırasıyla Saruhanlı Belediye Başkanlığı ve Belediye Meclisi üyeliği görevinde bulunanlar aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

 

SARUHANLI BELEDİYESİNİN KURULUŞUNDAN BU GÜNE KADAR GÖREV YAPAN

BAŞKAN ve MECLİS ÜYELERİNİN İSİM LİSTESİ

Sr.No Adı Soyadı               Unvanı Görev Yaptığı Dönem
1 Kemal YARALI Başkan 1953–1960–1963–1968–1973–1977
2 Mustafa ARKUN Kaymakam-Başkan 1960–1963
3 Hilmi USAL Başkan 1968–1973
4 Selman ÇELEBİ Başkan 1977–1980
5 Burhan ÖZATALAY Başkan-Atama 15.09.1980–15.10.1980
6 Muharrem KILDİŞ Kaymakam-Başkan 16.10.1980–15.08.1981
7 Abdurrahman KOÇOĞLU Kaymakam-Başkan 17.08.1981–17.11.1981
8 İ. Kemal ÖNAL Kaymakam-Başkan 18.11.1981–19.08.1982
9 Dr. İsmail KARAHAN Başkan-Atama 25.10.1982–20.12.1982
10 Halil Yavuz KAYA Kaymakam-Başkan 21.12.1982–10.03.1983
11 Ragıp MUTLU Başkan-Atama 11.03.1983–27.03.1984
12 Halil YARALI Başkan 27.03.1984–27.03.1989
13 Halil YARALI Başkan 27.03.1989–28.03.1994
14 Serdar YARALI Başkan 28.03.1994–29.03.1999
15 Serdar YARALI Başkan 29.03.1999–28.03.2004
16 Dr. Hüseyin YARALI Başkan 29.03.2004–29.03.2009
17 Dr. Hüseyin YARALI Başkan 30.03.2009-30.03.2014
18 Dr. Hüseyin YARALI Başkan 30.03.2014-
19 Fahrettin YARALI Meclis Üyesi 1963–1968
20 Fevzi ULUSOY Meclis Üyesi 1963–1968
21 Emin AHİ Meclis Üyesi 1963–1968
22 Mehmet YAFALI Meclis Üyesi 1963–1968
23 Osman KOSTAK Meclis Üyesi 1963–1968
24 Basri YAVAŞ Meclis Üyesi 1963–1968–1968–1973
25 Hasan ERGÜL Meclis Üyesi 1963–1968
26 Ahmet ÇİMEN Meclis Üyesi 1963–1968–1968–1973
27 Mehmet SAMANCILAR Meclis Üyesi 1963–1968
28  Kazım ALKAN Meclis Üyesi 1963–1968
29  Mehmet ACAR Meclis Üyesi 1963–1968
30 Sami NURTEKİN Meclis Üyesi 1963–1968
31 Şükrü KARADENİZ Meclis Üyesi 1963–1968–1968–1973–1973–1977
32 Halil OKTAY Meclis Üyesi 1963–1968
33 Tahir UŞTUK Meclis Üyesi 1963–1968
34 Mazhar ŞAHİN Meclis Üyesi 1963–1968
35 Mustafa AYDOĞAN Meclis Üyesi 1963–1968
36 Beyti ATEŞ Meclis Üyesi 1963–1968
37 Salim HACIOĞLU Meclis Üyesi 1963–1968–1968–1973–1973–1977
38 Veli EYDEMİŞ Meclis Üyesi 1963–1968
39 Abdullah EKER Meclis Üyesi 1963–1968
40 Refik SOYER Meclis Üyesi 1963–1968
41 Abdurrahman AVCI Meclis Üyesi 1963–1968
42 Ahmet KUŞÇU Meclis Üyesi 1963–1968
43 Ahmet ACAR Meclis Üyesi 1968–1973
44 Necati AHİ Meclis Üyesi 1968–1973–1973–1977
45 Hakkı YILMAZCAN Meclis Üyesi 1968–1973
46 Sami YETGİN Meclis Üyesi 1968–1973
47 Talat ANAT Meclis Üyesi 1968–1973–1973–1977
48 Süleyman SAMANCILAR Meclis Üyesi 1968–1973
49 A.İhsan BAYSAL Meclis Üyesi 1968–1973–1973–1977
50 Adem ESENDEMİR Meclis Üyesi 1968–1973
51 Mustafa SARUHAN Meclis Üyesi 1968–1973–1973–1977–1977–1980–1994–1999
52 Hüseyin ÇİMEN Meclis Üyesi 1968-1973
53 Mehmet TUGAL Meclis Üyesi 1968–1973
54 Zülal HOCALAR Meclis Üyesi 1968–1973
55 İsa SARITAŞ Meclis Üyesi 1968–1973
56 Ruşen SARIGÖL Meclis Üyesi 1968–1973
57 İbrahim BAŞSEZGİN Meclis Üyesi 1968–1973
58 Kamil BEKTAŞ Meclis Üyesi 1973–1977
59 Ramazan HARMANCI Meclis Üyesi 1973–1977
60 İsmail KUŞOĞLU Meclis Üyesi 1973–1977
61 H.Hüseyin DİNÇER Meclis Üyesi 1973–1977
62 Ziya ÇETİN Meclis Üyesi 1973–1977
63 Nedim NEHİR Meclis Üyesi 1973–1977
64 Aytekin TUGAL Meclis Üyesi 1973–1977
65 Sadullah KAŞIKCI Meclis Üyesi 1973–1977
66 Teyfik TUNAGÜR Meclis Üyesi 1973–1977
67 İbrahim MERİÇ Meclis Üyesi 1973–1977
68 Arif ÇİLLİ Meclis Üyesi 1973–1977
69 Nevzat BELEK Meclis Üyesi 1973–1977–1984–1989
70 Salim YILMAZER Meclis Üyesi 1973–1977
71 Ö.Doğan BEKTAŞ Meclis Üyesi 1973–1977
72 Muammer SARIGÖL Meclis Üyesi 1977–1980–1989–1994
73 Mehmet ARGUZ Meclis Üyesi 1977–1980–2004–2009
74 Mehmet MORBEL Meclis Üyesi 1977–1980
75 Ahmet TANERİ Meclis Üyesi 1977–1980
76 Halil KOŞAY Meclis Üyesi 1977–1980
77 Hasan YILMAZCAN Meclis Üyesi 1977–1980
78 Kamil İŞLETİR Meclis Üyesi 1977–1980
79 Mustafa GÜZEL Meclis Üyesi 1977–1980
80 Ali ŞAHİN Meclis Üyesi 1977–1980
81 Nihat ZEYBEK Meclis Üyesi 1977–1980
82 Özbek KOCABAŞ Meclis Üyesi 1977–1980–1994–1999
83 Fehmi KOÇ Meclis Üyesi 1977–1980
84 İdris AVCI Meclis Üyesi 1977–1980–1989–1994–1994–1999–1999–2004                                      2004–2009
85 İbrahim AYDIN Meclis Üyesi 1977–1980
86 Orhan KOÇ Meclis Üyesi 1977–1980
87 Ali DEMİREL Meclis Üyesi 1977–1980
88 Murat KOÇ Meclis Üyesi 1977–1980
89 Faik AKAR Meclis Üyesi 1977–1980
90 Abdi HACILAR Meclis Üyesi 1977–1980
91 Ş.Ahmet HARAS Meclis Üyesi 1977–1980
92 Ali DAMAR Meclis Üyesi 1977–1980
93 Mustafa ULUSÖZ Meclis Üyesi 1977–1980
94 Abdullah ÇIKMAZ Meclis Üyesi 1977–1980
95 Ahmet MORBEL Meclis Üyesi 1984–1989
96 Osman ÇİMEN Meclis Üyesi 1984–1989–1989–1994
97 İrfan SARITAŞ Meclis Üyesi 1984–1989
98 Halil ÇORAN Meclis Üyesi 1984–1989
99 Habil ARSLAN Meclis Üyesi 1984–1989–1999–2004
100 Emin ÖNAL Meclis Üyesi 1984–1989
101 Dr. Recai ÜLKER Meclis Üyesi 1984–1989
102 İdris ŞADUMAN Meclis Üyesi 1984–1989
103 Necati AYDINOĞLU Meclis Üyesi 1984–1989–1989–1994
104 Mehmet Emin GÖK Meclis Üyesi 1984–1989
105 Ramazan SERT Meclis Üyesi 1984–1989
106 Lütfi ERİŞKEN Meclis Üyesi 1984–1989
107 Sedat DAĞLI Meclis Üyesi 1984–1989
108 Şaban ÖZKAN Meclis Üyesi 1984–1989
109 Salih DERİN Meclis Üyesi 1984–1989
110 Tarık ÇIRAK Meclis Üyesi 1984–1989
111 Nuri ŞAHİN Meclis Üyesi 1989–1994–1994–1999
112 Recep GÜLER Meclis Üyesi 1984–1989
113 Yahya AMBAR Meclis Üyesi 1984–1989
114 Mustafa GÖK Meclis Üyesi 1994–1999
115 Levent YAVUZ Meclis Üyesi 1994–1999
116 İbrahim KOÇ Meclis Üyesi 1994–1999
117 Hüseyin KOSTAK Meclis Üyesi 1994–1999–1999–2004
118 Aydoğan OKUR Meclis Üyesi 1999–2004
119 Ahmet ULUSÖZ Meclis Üyesi 1994–1999
120 Kemal GENİŞEL Meclis Üyesi 1994–1999–1999–2004
121 Suat SEVER Meclis Üyesi 1994–1999–1999–2004
122 Faruk SERT Meclis Üyesi 1999–2004–2004–2009
123 İsmail CEYLAN Meclis Üyesi 1999–2004-2014-
124 İbrahim AYDOĞAN Meclis Üyesi 1999–2004-2014-
125 H.Birsen AĞAÇDİKEN Meclis Üyesi 1999–2004
126 Adem TANIŞ Meclis Üyesi 1999–2004
127 Recep ÇİMAT Meclis Üyesi 2004–2009–2009-2014-2014-
128 Mustafa KÖKSALDI Meclis Üyesi 2004–2009–2009-2014
129 İbrahim GÜMÜŞ Meclis Üyesi 2004–2009–2009-2014
130 Hüseyin HIZAL Meclis Üyesi 2004–2009
131 Mehmet ESENDEMİR Meclis Üyesi 2004–2009
132 Rahim ÇABUK Meclis Üyesi 2004–2009
133 Münevver YAVUZ Meclis Üyesi 2004–2009
134 Orhan AMBAR Meclis Üyesi 2004–2009
135 Serdar ÇAKAN Meclis Üyesi 2009-2014-2014-
136 Adem KARA Meclis Üyesi 2009-2014
137 Ruhan ALKAN Meclis Üyesi 2009-2014
138 Murat AVCI Meclis Üyesi 2009-2014
139 Hüseyin ÇELİK Meclis Üyesi 2009-2014
140 Yaşar KARABULUT Meclis Üyesi 2009-2014
141 Ahmet AKKOCA Meclis Üyesi 2009-2014
142 İsmail AVCI Meclis Üyesi 2009-2014
143 Mustafa Ercan BİLGİÇ Meclis Üyesi 2014-
144 Fahrettin AYÇİÇEK Meclis Üyesi 2014-
145 Burhan TEZCAN Meclis Üyesi 2014-
146 Alp Serdar TUĞSAL Meclis Üyesi 2014-
147 Arif GÖRAL Meclis Üyesi 2014-
148 Ekrem CILLI Meclis Üyesi 2014-
149 Nuri BOZKURT Meclis Üyesi 2014-
150 Eşref DOĞRUKIRAN Meclis Üyesi 2014-
151 İbrahim ERSELVİ Meclis Üyesi 2014-
152 Ramazan MURDAN Meclis Üyesi 2014-
153 Zeki BİLGİN Meclis Üyesi 2014-
154 Hayri SARIGÖL Meclis Üyesi 2014-
155 Cemal Gürsel MERTER Meclis Üyesi 2014-
156 Hakkı SÖNME Meclis Üyesi 2014-
157 Özkan KAVAS Meclis Üyesi 2014-
158 Mehmet COŞKUN Meclis Üyesi 2014-
159 Mesut ŞEN Meclis Üyesi 2014-
160 Süleyman KAHRAMANLAR Meclis Üyesi 2014-
161 Mesut KARAKIŞ Meclis Üyesi 2014-
162 Ahmet TUNBALI Meclis Üyesi 2014-
163 Erdal ÇAĞLAR Meclis Üyesi 2014-