Başkan Bilgin'den Hakkındaki İddialara Çok Sert Cevap

26.05.2022 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi Manisa İl Başkanlığında yapılan basın toplantısında İl Başkanı Sayın Murat ÖNER’in şahsım ve Saruhanlı Belediye Başkanlığı hakkındaki; gerçeğe aykırı, hukuka aykırı, ahlaka aykırı açıklamalarını Milliyetçi Hareket Partisi adına üzüntüyle izledim.

Daha düne kadar; “Türkiye koyu bir karanlıkta, kör bir çıkmazdadır. Sizler işsiz ve yoksulken, Ankara’da bir avuç imtiyazlı ve sonradan görme hazineyi hortumlamakta, kaçak saraylarda yaşamaktadır. Sizler darlık ve yokluk çekerken, AKP milli servet ve kaynakları zimmetine geçirmektedir” dediklerinizle yaptığınız ittifakın sizi siyasi ahlak anlamında ne hale getirdiğini tüm Manisa ibretle izlemiştir. 

2019 yılından bu yana sosyal medya üzerinden sayısız tehdit, sahte hesap ve muhtelif iftira kampanyasının muhatabı oldum. Adeta aşağı baksam şikayet edildim, yukarı baksam şikayet edildim. Bu şikayetler nedeniyle sayısız müfettiş incelemesi, ön araştırma ve ön incelemenin de muhatabı oldum. Tüm bu hukuksuzluklara karşı gerekli yasal başvuruları yaptım, benden istenen belge ve bilgileri eksiksiz sundum, ifadeleri verdim. Netice olarak, her ne kadar İçişleri Bakanı tarafından hakkımda bir kısım soruşturma izinleri verilmişse de Danıştay 1. Dairesi’nin  2021/1707 E. - 2021/ 1644 K., 2021/1829 E. - 2021/1848 K., 2022/132 E. - 2022/43 K. sayılı kararlarıyla bu kararlar kaldırılmıştır.

Sayın Murat ÖNER’in toplantıda “28.05.2021 tarihli rapor” dediği rapor “26.05.2021 tarihli rapordur. Bu rapora dayalı olarak bakan tarafından hakkımda verilen soruşturma izni Danıştay 1. Dairesi tarafından 25.01.2022 tarih ve 2022/132 E.- 43 K. sayılı kararla kaldırılmıştır.

Tekrar ifade etmeyi yararlı görüyorum: Soruşturma izni, yüksek mahkeme tarafından 25.01.2022 tarihinde kaldırılmıştır.

Oysa, Sayın Murat ÖNER, 26.05.2022 tarihli açıklamasında yani Danıştay 1. Dairesinin kararından sonra gayet açık şekilde “toplantının 2. dakikasının 3. saniyesi ve devamında”, “2. Dakikasının 22. Saniyesi ve devamında”, “3. Dakikasında ve devamında”, “13. Dakikasının 50. Saniyesi ve devamında” mahkeme kararına aykırı şekilde suçlamalarına devam etmiştir.

Saruhanlı ve şahsım hakkında geçmişten bu yana ileri sürülen tüm iddiaların nedeni; siyasi yenilmişlik hissi ve şahsi menfaatlerin zarar görmesidir.  

Üç dönem yani on beş yıl boyunca Saruhanlı Belediyesi'ni Adalet Ve Kalkınma Partisinden seçilen belediye başkanı yönetmiştir. Ancak, son seçimde Adalet Ve Kalkınma Partisi belediye başkan adayı seçimi kazanamamıştır. Bu aynı zamanda Adalet Ve Kalkınma Partisiyle Milliyetçi Hareket Partisi tarafından oluşturulan Cumhur İttifakının da seçimi kaybetmesi anlamına gelmektedir. Zira; Milliyetçi Hareket Partisi, 2019 Mahalli İdare Seçimlerinde Saruhanlı İlçesinde belediye başkan adayı çıkarmamış ve Adalet Ve Kalkınma Partisi adayını desteklemiştir.

Saruhanlı İlçesinin toplam oy sayısı 42.703 olup, seçimde 36.912 geçerli oy kullanılmış ve bu oyların 20.659'unu şahsım, 15.637'sini ise Adalet Ve Kalkınma Partisi  (Cumhur İttifakı) adayı almıştır. Saruhanlı İlçesi gibi seçmen sayısı olan bir ilçede geçerli oylarda en yakın rakibine 5.022 oy fark atmak şahsımı siyasi rakiplerim nezdinde hedef haline getirmiştir. Çünkü ilçedeki siyasi rakipler bu yenilgiyi il başkanlıklarına, il başkanlıkları da parti genel merkezlerine izah edememektedir.

Devamında, hakkımda asılsız birçok ihbar mektubu, iddia ve karalama kampanyası arka arkaya gelmiştir. Ancak, “Allah, doğrunun yanındadır”. Son günlerde Saruhanlı’da elden ele dolaşan bir ses kaydında konuşan kişiler, hurda alım satımı konusunda bana nasıl kumpas kurulduğunu, sahte delil yaratıldığını, kimler eliyle bu sahte delillerin uygulamaya konulduğunu, Saruhanlı Kaymakamı ve incelemeyi yapan başkontrolörün nasıl yanıltıldığını en ince ayrıntısına kadar anlatmaktadır. Bu ses kaydıyla ilgili de başvurumu yargı makamlarına ilettim.

Son olarak  Sayın Murat ÖNER’in açıklamasında yer alan “Saruhanlı Belediyesini bire bir takip ediyoruz” beyanına değinmek isterim. Sayın Öner; buradan size sesleniyorum: “Bizi takip etmeye devam edin, belki şahsi menfaat için değil, kamusal menfaat için belediyecilik yapmayı öğrenirsiniz”.

Tüm kamuoyunu saygıyla selamlarım.