15. Altın Üzüm ve Kültür Festivali Başladı

Üzümün Başkenti Saruhanlı'da 15. Altın Üzüm ve Kültür Festivali Başladı

Saruhanlı Belediyesi tarafından ilçenin başlıca gelir kaynağı olan üzümün tanıtımı ve daha geniş çevrelere duyurulması için düzenlenen "15. Altın Üzüm ve Kültür Festivali" kortej yürüyüşü ve resmi açılış töreni ile başladı.

Etkinlikler kapsamında ilçedeki İstasyon meydanından Şehitlik anıtına kadar Kula Yaren ekibi eşliğinde vatandaşların sevgi gösterileri arasında kortej yürüyüşü düzenlendi.

Yürüyüşe CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, İlçe Protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Yürüyüşün ardından ilçedeki meydanda Festivalin resmi açılış töreni gerçekleştirildi.

Belediye Başkanı Zeki Bilgin, törende yaptığı konuşmada Üzümün Başkenti olan Saruhanlı'da 120 bin dekar alanda üzüm üretimi yapıldığını ve yılda ortalama 40 - 50 bin ton civarında üzüm üretildiğini ifade ederek şunları kaydetti;

"Saruhanlı ilçemiz kuru üzüm pazarında yüzde 13’lük paya sahiptir. İlçemizde 5 adet üzüm işletmesi bulunmakta, bu işletmelerde yaklaşık bin 250 kişi istihdam edilmektedir.  İlçemizdeki işletmelerin yıllık üretim ve ihracat miktarı 80 bin tondur. Burada işlenen üzümler İngiltere, Almanya, Hollanda, İtalya, Fransa ve Rusya gibi pek çok Avrupa ülkesine ihraç edilmektedir. Üzüm İlçe ekonomisine her yıl ortalama 400 milyon lira katma değer sağlamaktadır. Bu noktada hem çiftçi, hem işletmeci, hem de arazi ve işletmelerde istihdam edilen işçi kardeşlerimiz evinin geçimini sağlamaktadır."

Saruhanlı'ya ve bu topraklarda yaşayan 56 bin vatandaşa hizmet etmek için yola çıktıklarını ifade eden Bilgin, sözlerini şöyle tamamladı;

"Saruhanlımıza en yakın mahallemiz ile en uzak mahallemize aynı hizmeti götürmenin hesaplarını yapıyor, vatandaşlarımızın refahı için çalışıyoruz. Festivalimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Temenni ederim ki kuru üzüm dünya piyasalarında daha fazla tanınacak ve ekonomik düzeyde getirisi de artacak. Bunu yürekten istiyor, üreticilerimize bereketli mahsuller diliyorum."

Başkan Bilgin'in konuşmasının ardından halk oyunları gösterisi sergilendi. Programın sonunda protokol üyeleri tarafından ilçede kurulan hediyelik eşya stantlarının açılışı yapıldı.

Bu arada etkinlikler kapsamında ilçede 7 Eylül Çarşamba akşamı Zara'nın sahne alacağı ücretsiz halk konseri düzenlenecek.